Vojtova metoda

Napsal krab.cz (») 27. 12. 2024, přečteno: 1335×
vaclav-vojta.jpg

Vojtova metoda (jinak metoda reflexní lokomoce) je léčebná tělesná výchova na neurofyziologickém základě. Využívá poznatků, že pohyb se děje v pohybových vzorech, které jsou vrozené. Vojtova metoda tyto pohybové vzory provokuje (navazuje) z určité polohy těla drážděním určitých spoušťových zón (dráždění vzniká tlakem na periost, fascie, protažením svalů). Používá-li se toto specifické cvičení pravidelně, lze dosáhnout velmi dobrých výsledků u mnoha diagnoz. Princip reflexní lokomoce může při včasné aplikaci zabránit patologickému motorickému, event. i mentálnímu, vývoji.

 

Vyškolený fyzioterapeut zaučí i rodinné příslušníky,aby se docílilo větší úspěšnosti v léčbě.

Vedle vlivu na pohybové ústrojí působí Vojtova metoda také na senzitivní vegetativní, nervový systém včetně psychické složky. Ovlivní tedy kromě motoriky i změny plusové frekvence, krevního tlaku, dýchání, periferního prokrvení.

Prvky této metody využijeme i při postižení páteře (např. vertebrogenní obtíže, paraplegie apod.), kde vyprovokováním pohybových vzorů jinou metodou neovlivnitelných, dochází ke zlepšení nebo i vyléčení.

Zakladatelem metody je pan MUDr. Václav Vojta, který vybral již popsané reakce dítěte na pohyb a ověřil si, že tyto reakce vypovídají o kvalitě pohybového programu každého dítěte a nazval je "polohovými reakcemi". Znamená to, že náhlá změna polohy dítěte vyvolá vždy typický pohybový projev.

Počátky metody sahají do přelomu 50. a 60. let. Pravdou je, že se MUDr. Vojta nesetkal u nás s uznáním, naopak byl nařčen ze šarlatánství. V padesátých letech emigroval a jeho knihy vycházely především v Německu. Velkou popularitu získala zvláště jako metoda terapie pro děti ohrožené nebo již postižené dětskou mozkovou obrnou.

Celkem bylo popsáno 7 polohových reakcí, které se využívají v diagnostice a současně s primitivní reflexologií a vývojem dítěte se hodnotí stav pohybového projevu daného dítěte. Na základě těchto znalostí můžeme hodnotit pohybové poruchy i u dospělého jedince.

 

nejvíce o této terapeutické metodě naleznete zde

zdroj článku je zdravi.doktorka.cz

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a devět