Dokonalou tečkou za každou oslavou je šumivé víno. Pro kvalitní pití bychom měli vybrat i kvalitní sklenku. Před širokým tvarem nyní dlouhodobě vyhrávají takzvané flétny, ze kterých si slavnostní nápoj nejlépe vychutnáte.
Šampaňské, to pravé, pochází z nejsevernější vinařské oblasti ve Francii, oblasti Champagne. Od roku 1908 jde o chráněnou značku, která se pro jiná šumivá vína nesmí používat. Označují se proto jako sekty. Pozor na záměnu s víny perlivými, ta jsou pouze sycena kysličníkem, kdežto šumivá vína vznikají kvašením v uzavřených nádobách.
Do té doby, než londýnské smetánce v divadlech a kavárnách lahodný mok s malými bublinkami zachutnal natolik, že jej prohlásili za dokonalý, bylo šumění ve víně považováno za přítěž i v tradičních vinařských oblastech Francie.
K šumění ve víně dříve docházelo, když s chladným zimním obdobím poklesla teplota ve vinných sklepích, a tím došlo k přerušení kvašení. Ve víně pak zůstalo určité množství cukru, a když se později zase oteplilo, spící kvasinky se probraly k životu a začaly pracovat. Ovšem víno bylo mezitím stočeno do láhví, oxid uhličitý neměl kam unikat a biologicky nestabilní vína přinášela vinařům nejeden problém. Exploze a úrazy byly na denním pořádku...
Obliba šampaňského stoupala mimo jiné i proto, že bublinky ve víně pomáhaly alkoholu rychleji se dostat do krve, a vinaři najednou stáli před nesnadným úkolem. Najít lahve, které vydrží vysoký tlak, a opatřit je zátkami, jež bezpečně zabrání unikání kysličníku z vína. A opět to byli Angličané, kteří výrobou těžkých pevných lahví a korkových zátek "zachránili" dnes už celosvětově oblíbený nápoj.
Tak na zdraví...!!!